תקן שמאות חדש

בכתבה בעניין 'איך יודעים אם כדאי לקנות קרקע חקלאית?' מיום 07.12.15 הדגשנו כמה יש לבדוק טרם רכישת קרקע חקלאית שכן לא אחת מדובר על חלום , שאם יתממש , הנכדים שלכם הם אלה שייהנו ממנו. ובכן יש חדש בעניין!

תקן שמאי חדש (שתוקן בחודש אוקטובר 2015 ונכנס לחודש בדצמבר 2015) שאושר ע"י מועצת שמאי המקרקעין שבמשרד המשפטים קובע, כי שומה שמוציא שמאי בקשר לקרקע חקלאית או לכל קרקע שאינה מאושרת לבניה, חייבת לכלול הערכה של הקרקע במצבה הנוכחי, וע"פ תוכניות שבתוקף, ללא הפנטזיה – שאולי תתממש ואולי לא – כי ההפשרה תקרום עור וגידים.

חשיבות השומה הזו גבוהה, שכן גורמי השיווק השונים המוכרים קרקעות חקלאיות, לא תמיד נותנים תמונה מלאה. 

רכישת קרקע חקלאית

 

התקן מחייב את השמאי לבחון את התוכנית שאותו גורם משווק, מציג, ועל השמאי לפרט, את כל התהליכים שיש לעבור עד לאישור התוכנית המיוחלת להפשרה, לרבות ציון אומד הזמן שידרש להשלמת תהליכים אלה, וכן אומדן של העלויות שידרשו מהרוכש, ובכלל זה תשלומי היטלים, מיסים שונים וכיו"ב.

התקן מוסיף וקובע כי ציון של שווי הקרקע כקרקע מופשרת (ערך גבוה פי כמה כמובן מהשווי הנוכחי), אפשרי רק במידה והשמאי סבור כי אכן יש סיכוי נראה לעין להפשרת הקרקע ושינוי היעוד למגורים .

כשמצורפת לתוכנית שיווק שומה של שמאי מקרקעין מוסמך, זה בהחלט תורם לתחושתו הטובה של הרוכש. אולם, כעת, עם התקן החדש, השמאות שתצורף לתוכניות השיווק השונות תהיה אכן כלי עזר אמיתי לרוכשים הפוטנציאליים לקבלת החלטה מושכלת, שכן יהיו בפני הקונה הערכות ריאליות של שווי במצב נוכחי ושל מידת ההיתכנות של ההבטחה לקרקע לבניה. נתונים חשובים מאין כמותם!

 

 

רוצים להתעדכן בחדשות נדל"ן? הירשמו כאן לניוזלטר 

חדשות משרד עו"ד גדיש

 • צוואה הדדית
  רבים מאיתנו אוהבים תכנון ושליטה. לתכנן מה לעשות בכסף, מה יהיה התפריט בארוחה חגיגית ואיפה נבלה בכל דק...
 • כספי ירושה לגרוש?
  האם יתכן שכספי ירושה יתחלקו בין הבת לבין בעלה, המתגרש ממנה...? למרבה הפלא ביהמ"ש ענה על שאלה זו בחיו...
 • מדוע חשוב לדייק בהוראות ה...
   
  האמנם זה משנה מה יהיה הניסוח המדויק של כל מילה ומילה? לאחר קריאת המקרה הבא תראו כמה זה ...
 • טעויות נפוצות במיסוי נדל"...
  טעויות נפוצות במיסוי נדל"ן: "ונשמרתם לנפשותיכם"  .... לקרוא ולשמור... 
  בעידן שבו בקל...