מתנה בין אחים

בזמן האחרון מתנה של דירה בין קרובים התחילה להיות פופולארית .... יש לציין שמתנה בין קרובי משפחה אינה פשוטה , ויכולה להיות מלכודת מס לא קלה . במיוחד בין אחים ואחיות .

ראשית יש להדגיש כי אחים ואחיות , החל מתאריך 1.8.13 (תיקון 76) – אינם (!!)נחשבים " קרוב " לעניין סעיף 62 , המאפשר פטור ממס שבח במקרה של מתנה בין אחים , למעט במקרה בו הדירה התקבלה מהורה במתנה או בירושה. זהו יוצא הדופן היחיד למתנה בין אחים. זהו  תיקון חקיקה קבוע ואינו קשור לתקופת המעבר ( שמסתיימת ביום 31/12/2017 ).

לעומת זאת , לעניין מס רכישה , הפלא ופלא - תקנה 20 לא תוקנה במסגרת תיקון 76 , ולכן  אחים כן נחשבים  קרובים  ( בהתאם להגדרת קרוב בס' 1 לתקנות מס רכישה) .

עוד מלכודת בהקשר של אחים ואחיות - בהתאם להוראות השעה לתיקון 76 לחוק נקבעו תנאים לזכאות לחישוב לינארי מוטב , ואחד התנאים בהוראת השעה  קובע :" המכירות אינן לקרוב כהגדרתו בסעיף 1 לחוק מיסוי מקרקעין, בין בתמורה ובין שלא בתמורה".

מכך עולה כי עסקת מכר בין אחים ואחיות, בין אם לפי שווי שוק ובין אם ללא תמורה כלל , לא רק שאינה נחשבת מתנה , אלא אף אינה נהנית ממס שבח לינארי מוטב , והיא מחויבת לפי מס שבח לינארי רגיל ( שיעורי מס  שולי , היכולים להגיע עד 48% , מיום הרכישה ועד ליום 7/11/2001 , מתאריך זה ועד ליום 31/12/2011 – 20% , ומתאריך זה ועד ליום המכירה – 25% ) .

מעצבן נכון? אבל יש אור בקצה המנהרה... בסוף תקופת המעבר (31/12/2017 ) ההוראה הנ"ל תפקע , ובין אחים ואחיות ניתן יהיה לעשות עסקת מכר וליהנות ממס שבח ליאנרי מוטב.

 

מתנה בין אחים

רוצים להתעדכן בחדשות נדל"ן? הירשמו כאן לניוזלטר 

חדשות משרד עו"ד גדיש

 • צוואה הדדית
  רבים מאיתנו אוהבים תכנון ושליטה. לתכנן מה לעשות בכסף, מה יהיה התפריט בארוחה חגיגית ואיפה נבלה בכל דק...
 • כספי ירושה לגרוש?
  האם יתכן שכספי ירושה יתחלקו בין הבת לבין בעלה, המתגרש ממנה...? למרבה הפלא ביהמ"ש ענה על שאלה זו בחיו...
 • מדוע חשוב לדייק בהוראות ה...
   
  האמנם זה משנה מה יהיה הניסוח המדויק של כל מילה ומילה? לאחר קריאת המקרה הבא תראו כמה זה ...
 • טעויות נפוצות במיסוי נדל"...
  טעויות נפוצות במיסוי נדל"ן: "ונשמרתם לנפשותיכם"  .... לקרוא ולשמור... 
  בעידן שבו בקל...