זהירות עסקת נדל"ן - פסק דין

בימים אלה פורסם פסק הדין בענין מרדכי נ' טוסון (ת"א 23315-11-13) ממנו שוב ניתן ללמוד כמה צריך להיזהר בעריכת חוזים בצורה מקצועית ולהימנע מכל מיני "שטיקים" שיכולים לעלות ביוקר. מפסק הדין עולה כי המוכרים והקונים ניסו לחסוך במיסוי ולכן לא הודיעו לעורכת הדין שערכה את ההסכם, על סכום העיסקה האמיתי.

למרות זאת הקונים לא שילמו את כל התמורה שסוכמה שכן נאחזו בסכום המופחת, אותו סכום שרשמו בחוזה, אבל למעשה אינו הסכום המלא שסיכמו בינהם. בחקירה בבית המשפט לא היתה להם תשובה מדוע נתנו שיק נוסף (שבפועל לא כובד), שהוא מעבר לסכום התמורה הרשום, ראיה שבהחלט מחזקת את הטענה כי הסכום הנכון והאמיתי עולה על הסכום הרשום.

בנוסף, לאור כך שדובר על נכס שממוקם על קרקע מינהל, היה חיוב של דמי הסכמה לרמ"י,  בסכום העומד על 120,000 ₪, והמוכרים, למרות התחיבותם בחוזה, לא שילמו אותו. כספי הנאמנות לא הספיקו ולכן הקונים נאלצו לשלם את החיוב מכספם. זו למעשה עיקר התביעה. השופט קבע כי אמנם המעשה לא חוקי – אותו רשום לא נכון של סכום התמורה, אולם אין זו סיבה לביטול העסקה אלא יש לקיים את ההסכמות האמיתיות בין הצדדים.

בהתאם לכך נקבע כי על הקונים לשלם את יתרת התמורה שלא שילמו, ועל המוכרים להחזיר להם את דמי ההסכמה ששילמו במקומם.  מכך יש להבין, שוב , כמה זהירות נדרשת בעסקת נדל"ן! 

לפסק דין המלא לחצו כאן

עסקת נדל"ן - פסק דין

רוצים להתעדכן בחדשות נדל"ן? הירשמו כאן לניוזלטר 

חדשות משרד עו"ד גדיש

 • צוואה הדדית
  רבים מאיתנו אוהבים תכנון ושליטה. לתכנן מה לעשות בכסף, מה יהיה התפריט בארוחה חגיגית ואיפה נבלה בכל דק...
 • כספי ירושה לגרוש?
  האם יתכן שכספי ירושה יתחלקו בין הבת לבין בעלה, המתגרש ממנה...? למרבה הפלא ביהמ"ש ענה על שאלה זו בחיו...
 • מדוע חשוב לדייק בהוראות ה...
   
  האמנם זה משנה מה יהיה הניסוח המדויק של כל מילה ומילה? לאחר קריאת המקרה הבא תראו כמה זה ...
 • טעויות נפוצות במיסוי נדל"...
  טעויות נפוצות במיסוי נדל"ן: "ונשמרתם לנפשותיכם"  .... לקרוא ולשמור... 
  בעידן שבו בקל...